Vážený zákazník. Upozorňujeme Vás, že objednávky zaslané prostredníctvom nášho eshopu majú formu DOPYTU a sú zaslané na základe Vašej voľby príslušnému franchise partnerovi siete BestDrive. Vami zvolený franchise partner Vás bude kontaktovať po potvrdení Vášho dopytu. Viac informácii nájdete v časti Všeobecné obchodné podmienky.
Ako postupovať pri dopravnej nehode?
Dopravné nehody patria medzi najväčšie strašiaky pre vodičov na cestách. Je však dôležité nesadať za volant so strachom. Strach a nervozita sú zvyčajne podnetom na nepozornosť a chyby. Ak však k nehode dôjde, aj keď ju nezaviníte, musíte si zachovať chladnú hlavu. Nemusí vám ísť vždy o život, ale dodržanie správneho postupu pri dopravnej nehode vám môže ušetriť veľa problémov a budúcich starostí.
Buďte opatrní a predvídajte
Najlepšie zo všetkého je nehode predísť. Starosti o zdravie a poistenie nie sú ničím, o čo by človek stál. Preto by ste mali byť vždy ostražití a plne sa sústrediť na jazdu vrátane dodržiavania dopravných predpisov. Okrem nich však dbajte aj na nepísané pravidlá, ako je dodržiavanie odstupu od vozidla pred vami, zapínanie pásu alebo primeraná a plynulá jazda. Štýlom brzda-plyn len zvyšujete nervozitu na cestách a pre ostatných vodičov sa stávate nepredvídateľným. Verejné cesty nie sú autodráhou a vždy je lepšie prísť do cieľa neskôr ako vôbec.
Správny postup pri autonehode
Ak sa stanete účastníkom nehody, je dobré dodržať jednoduchý postup na ochranu seba a ostatných účastníkov cestnej premávky:
- Vypnite motor vozidla a zabezpečte vozidlo ručnou brzdou.
- Zapnite výstražné svetlá.
- Oblečte si reflexnú vestu.
- Umiestnite výstražný trojuholník 50 metrov od miesta nehody (100 metrov na diaľnici).
- Skontrolujte všetkých účastníkov nehody.
- V prípade núdze poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchranku, políciu alebo hasičov.
Vždy majte na pamäti, že auto je len vec, preto sa najprv uistite, že všetci účastníci sú v poriadku. Ak nie, poskytnite prvú pomoc a zavolajte na miesto nehody záchrannú službu a políciu. V týchto traumatických situáciách môžete byť v šoku a mnohí ľudia si ani nepamätajú čísla integrovaného záchranného systému, preto si zapamätajte číslo 112.
Kedy volať políciu?
Zákon udáva, že nie je nutné volať políciu ku všetkým dopravným nehodám. Zatiaľ čo pri nehodách, pri ktorých vznikne ujma na zdraví alebo hmotná škoda presahujúca 3 990 €, je to vaša povinnosť, sú aj prípady, kedy to povinné nie je. Existujú situácie, pri ktorých je to ale odporúčané.
Políciu zavolajte, ak:
- ● sú zranené osoby
- ● došlo k poškodeniu všeobecne prospešného zariadenia
- ● vznikla materiálna škoda presahujúca 3 990 €
- ● nie je možné obnoviť plynulosť cestnej premávky
- ● vznikla škoda na majetku tretej osoby, ktorá nie je priamym účastníkom nehody
Ak sa chcete vyhnúť ďalším komplikáciám, odporúčame vám zavolať aj v nasledujúcich prípadoch:
- ● účastníkom nehody je cudzinec
- ● vinník nehody ušiel z miesta nehody
- ● nie ste schopní sa dohodnúť na osobe vinníka alebo vás druhá strana núti priznať vinu
Záznam o dopravnej nehode
Pokiaľ nemusíte vzhľadom na charakter nehody volať políciu, musíte sa s druhým účastníkom nehody dohodnúť, kto je jej vinníkom. Na tento účel slúži formulár „Záznam o dopravnej nehode“. Ten pre všetky prípady vozte vždy v aute. Záznam o dopravnej nehode je pre všetky členské krajiny EÚ rovnaký, avšak ak by ste sa vydávali do zahraničia, je dobré mať pri sebe aj anglickú verziu. Vybavovanie s protistranou pre vás bude jednoduchšie.
Do Záznamu o dopravnej nehode starostlivo zaznamenajte všetko vrátane vašich osobných údajov, údajov o vozidle a údajov o protistrane. Do záznamu tiež jednoducho zakreslite priebeh nehody a identifikujte vinníka. Pre jednoduchšiu komunikáciu s poisťovňou odporúčame vyhotoviť fotografie a videá z miesta nehody.
Poistnú udalosť nahláste poisťovni čo najskôr.
Zvyčajne sa uvádza lehota do 30 dní, ale konkrétnu lehotu si overte v poisťovni. Ak túto lehotu na oznámenie zmeškáte, automaticky strácate možnosť vyplatiť náhradu škody.
Povinnosť ohlásiť škodu majú všetci účastníci nehody. Ak ste obeťou dopravnej nehody, je pre vás táto udalosť označená ako nezavinená. Zo zákona preto máte nárok na odškodnenie za ujmu na majetku alebo zdraví. Na to, aby vám financie boli vyplatené, slúži povinné ručenie vinníka nehody.
Čo s nabúraným vozidlom?
Podľa rozsahu nehody môže byť vaše vozidlo označené ako totálna škoda alebo môže byť určené na opravu. Totálnou škodou je myslený taký stav vozidla, kedy ho nie je možné opraviť alebo oprava prevyšuje reálnu hodnotu vozidla pred nehodou. Týmto označením sa však nenechajte pomýliť. Poisťovne reálnu hodnotu vozidla berú z tabuliek, ktoré nie vždy zodpovedajú situácii na dnešnom trhu s ojazdenými autami. Veľakrát tak pre vás bude výhodnejšie vykonať opravu vozidla, ktoré je označené totálnou škodou než si len nechať vyplatiť pomerovú čiastku za škodu. Za ňu by ste si totiž to isté vozidlo kúpili len ťažko.
Oprava vozidla je potom vykonávaná spravidla v autorizovanom servise alebo zmluvnom servise poisťovne, u ktorej máte vedené havarijné poistenie alebo povinné ručenie.
V prípade akýchkoľvek problémov s vozidlom sme na tieto opravy pripravení aj u nás v BestDrive. Skontrolujeme vám stav karosérie aj funkčnosť osvetlenia vozidla. Vykonáme vám servisnú prehliadku vrátane diagnostiky a postaráme sa o to, aby sme vaše vozidlo dali do pôvodného stavu pred nehodou.